ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی

برابر ماده 1060 قانون مدنی ازدواج تبعه خارجی درمواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است این تاسیس از نظامات حکومتی بوده وفاقد جنبه فقهی است مراد از مواردی که منع قانونی ندارد . مفاد ماده مذکور در ماده 1059 می باشد بدین معنا که ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی ، در ابتدای امر ، منوط به مسلمان شدن وی وسپس تحصیل اجازه مخصوص از طرف دولت می باشد . ازدواج مزبور در صورت عدم تحصیل اجازه از دولت به لحاظ شرعی صحیح بوده وآثار نکاح بر آن مترتب می باشد اما این اقدام به شرح آتی مستوجب مسئولیت وقابل پیگرد خواهد بود.
1- نظام حقوقی ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی
امکان ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در قوانین ایرانی پیش بینی شده است . طبق ماده 987 قانون مدنی ، زن ایرانی مجاز به ازدواج با تبعه خارجی بوده وبا وقوع این امر ، آثار حقوقی متعددی نیز بر احوال شخصیه وی مترتب می گردد. در اثر ازدواج زن ایرانی با تبعه فوق ، تابعیت ایرانی نامبرده به قوت خود باقی خواهد ماند مگر آنکه طبق قانون دولت متبوع شوهر ، تابعیت این کشور به واسطه وقوع عقد به زوجه تحمیل گردد .بااین وجود متعاقب فوت شوهر وبا تفریق مابین، با تقدیم در خواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصد یق فوت شوهر با سند جدایی ومتارکه ، تابعیت نخستین (ایرانی ) زن با کلیه حقوق وامتیازات مربوطه مجددا به او تعلق خواهد گرفت .

دلایل تغییر تابعیت زن در اثر ازدواج را باید در علل مختلف جویا شد:

1. اراده صریح یا ضمنی زن به این موضوع که با آگاهی از تفاوت تابعیت شوهر تغییر می یابد، به ازدواج با او رضایت می دهد.

2. سلطه شوهر موجب این تغییر گشته و طبق ماده1105 قانون مدنی، آن را موجه سازد.

3. اثر وصف تاسیسی عقد ازدواج سبب این تغییر می شود. بدین ترتیب، ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی، یکی از جهات از دست دادن تابعیت وی، البته با فرض الزام مقرر در قانون دولت متبوع همسر او، به ترتیب مزبور می باشد. در خصوص تاثیر ازدواج ایرانی با مزدی از اتباع خارجه در تابعیت زن، دو مرحله متمایز در قانونگذاری ایران دیده می شود:
1-1. مرحله ی نخست(قانون نامه تابعیت)
این مرحله دوران قانون نامه ای است که در آن، تاثیر ازدواج ایرانی یا خارجی، اعم از زن یا مرد مشهور بود و بر آن اساس، تابعیت زن به تابعیت شوهر تغییر می یافت.قانون نامه تابیعیت در آستانه ظهور نظام قانونگذاری در ایران و تدوین پادشاه وقت نیز در سئوال سال 1317 ه.ق. مرجع تصویب آن بوده است. طبق بند7 این قانون نامه، “زن های ایرانی که در زوجیت اتباع دول خارجه هستند، از تبعیت ایران خارج می شوند، ولی بعد از تعلیق یا فوت شوهر، فقط به استدعا و تقدیم عرض حال به دولت علیه، به تابعیت اولیه خود رجوع و معاودت می نمایند…”.


1-2.مرحله دوم (قانون تابعیت 1308) طبق ماده 12 آن قانون، “زن ایرانی که باتبعه خارجی مزاوجت می نماید، به تابعیت ایرانی خود باقی می ماند، مگر این که مطابق قانون مملکت زوج، تابعیت شوهر به واسطه عقد ازدواج به زوجه تحمیل شود”. همین قاعده به شرح مذکور در ماده 987 قانون مدنی و نیز رای اصراری شماره 121 مورخ 24/7/1347 استفاده نماید.


2- تاثیر ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی بر حقوق مالی این گونه زنان (زنانی که در اثر ازدواج با مرد خارجی، تابعیت خود را به نفع تابعیت خارجی شوهر از دست می دهند)، به لحاظ آن که نسبت به جامعه ایرانی ، بیگانه تلقی می شوند، بر اساس تبصره2 ماده 987 همان قانون، در حقوق آن ها نسبت به اموال غیر غیر منقول مدودیت هایی ایجاد می شود. براین اساس، آن ها حق داشتن اموال غیر منفول را در صورتی که موجب سلطه اقتصادی خارجی گردد، ندارند و تشخیص این امر نیز به کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزراتحانه های خارجه، کشور و اطلاعات واگذرا شده است. با این وجود، مقررات ماده 988 قانون مدنی در قسمت خروج ایرانیانی که تابعیت خود را ترک نموده اند، شامل زنان مزبور نخواهند بود. بنابراین، ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، به ترتیب فوق مجاز بوده و دارای آثار متعددی ازجمله تبدیل تابعیت آنها به تابعیت دولت متبوع همسر (طبق سطر2 ماده 987 قانون فوق)، محدودیت در حق مالکیت آنان نسبت به اموال غیر منقول و امکان تحصیل تابعیت همسرشان( تبصره1و2 )

24 دیدگاه برای «ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی»

 1. ماریو گنزالز گفت:

  من سوال دارم در باره این موضوع:
  اگر مرد غیر ایرانی (خارجی) که با یک زن ایرانی ازدواج می کند و هر دو می خواهند در ایران زندگی کنند آن مرد می تواند تابعیت ایرانی بگیرد؟ در غیر این صورت، مرد خارجی می تواند اقمت با حق مار از ایران بگیرد.
  تشکر

  1. با سلام
   آیا مرد خارجی مسلمان است ؟ شما باید مشاوره حضوری بگیرید 22912737 تلفن تماس برای هماهنگی

 2. نسيتا گفت:

  ازدواج زن ايراني با مرد خارجي در صورتي كه مرد مسلمان شده باشد، چگونه است؟
  اگر آن دو بخواهند در ايران زندگي كنند، آيا به مرد تبعه ايراني داده مي شود؟ آيا فرزندان آنها از حقوق مخصوص ايرانيان برخوردار هستند؟
  و آيا زن ايراني مي تواند هم تبعه ايراني باشد و هم تبعه كشور همسر خود باشد، يعني دو پاسپورت داشته باشد؟و بالعكس در مورد همسر او،مي تواند تبعيت خود را حفظ كند و هم شهروند ايراني محسوب شود؟
  كشور مورد نظر ايتاليا مي باشد.

  1. با سلام ازدواج زن مسلمان ایرانی با مر مسلمان غیر ایرانی جایز است اما با تشریفات قانونی واخذ مجوز از کشور ایران
   در خصوص اخذ تابعیت معمولا در کشور ایران تابعیت زن مسلمان غیر ایرانی در مقابل مرد مسلمان ایرانی قابل انتقال است
   در مورد تابعیت مضاعف هر کسی بر خلاف قانون بین الملل توانسته دو تابعیتی باشد و خودتان در ایران ملاحظه کردید این امر را

  2. H گفت:

   نسیتا چطور می توانم با شما ارتباط داشته باشم؟ شخص مورد نظر من هم ایتالیایی است با این تفاوت که ایشان مسلمان نشده اند. دوست دارم بدانم مراحل مسلمان شدن ایشان چگونه بود و این که با خواست قبلی مسلمان شدند یا به دلیل ازدواج با شما دین خود را به اسلام تغییر دادند؟

   1. وکیل گفت:

    با سلام پنانچه در تهرات هستید از طریق سایت با صفحه ارتباط با ما به موسسه مراجعه فرمائید

   2. H گفت:

    خیر بنده در تهران نیستم و تعداد بسیار زیادی سئوال دارم. آیا می توانم با ایمیل سئوالاتم را مطرح و جواب آن ها را دریافت کنم؟ یا برای دریافت مشاوره حتما باید حضوری مراجعه کنم؟

    متشکر

    1. وکیل گفت:

     شریف بیاورید و ابتدا وقت بگیرید 22924799

 3. مهری گفت:

  با سلام
  شرایط کسب اجازه از دولت برای ازدواج با یک مرد مسلمان و متاهل عراقی چگونه است؟
  تاکید میکنم که مرد متاهل است.

  1. وکیل گفت:

   صرف نظر از اینکه باید همسر ش اذن دهد تشریفات خاصی دارد که باید یک وکیل انجام دهد

 4. مهری گفت:

  با سلام مجدد و سپاس از پاسخ شما
  آیا تشریفاتی که ذکر کرده اید همان روند کسب اجازه است که در قانون برای کسب اجازه دولت و ثبت ازدواج با تبعه خارجی ذکر شده است و یا اینکه چون مرد متاهل است تشریفات دیگری دارد؟
  سوال دیگرم این است چگونه میتوان از صحت گفته های مرد پیرامون اصالت و شجره خانوادگی، شغل و تحصیلات و خاصه دارایی مرد مطلع شد؟
  آیا باید درخواست استعلام از دولت کرد و یا اینکه باید به یک وکیل مراجعه کرد؟
  برای استعلام این وکیل باید در کشور ایران باشد یا کشور عراق؟
  آیا سفارت ایران در آن کشور کمکی خواهد کرد یا از حیطه اختیارات و وظایف آنها خارج است؟
  در نهایت احترام

 5. علی موسوی مشکات گفت:

  مردی 29 ساله تبعه افغانستان که در ایران بدنیا آمده و در همه ی این سالها در ایران به همراه پدرومادرش زنگی کرده وفعلا دانشجوی فوق لیسانس ادبیات فارسی در دانشگاه اصفهان است و مدرک اقامتی او پاسپورت تحصیلی است ، آیا می تواند با دختری ایرانی ازدواج کند بطوری که ازدواجش بطور قانونی در محضر و درشناسنامه دختر ثبت شود؟ بسیار بسیار ممنون می شوم اگر پاسخ مرا بدهید . ضمنا سعی می کنم با شما تماس بگبرم

 6. mm گفت:

  آیا زن ایرانی که در خارج از کشور با غیر مسلمان ازدواج کرده است می تواند به ایران سفر کند؟

  1. وکیل گفت:

   قاعدتاٌ شما دو تابعیتی هستید و هنوز پاسپورت ایرانی دارید در این صورت می توانید سفر کنید

 7. h. Bayan گفت:

  با سلام و تشکر برای تاسیس چنین فضایی برای پاسخگویی به سوالات.
  من زن ایرانی هستم که نامزد اروپایی دارم و قصد داریم در ایران ازدواج کنیم. متاسفانه منبع موثقی برای کسب اطلاعات درباره چگونگی مراحل قانونی و کسب اجازه از ادارات مربوطه ، نتونستم پیدا کنم. آیا شما میتونید در این رابطه به بنده کمک کنید؟
  با تشکر

 8. محیا گفت:

  با سلام. من دختر ایرانی مسلمان هستم میخام با مرد خارجی ازدواج کنم. برای مسلمون شدن ایشون چه کار باید بکنیم. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. admin گفت:

   با سلام
   در پاسخ شما شایسته است ابتدا ما توجیه شویم که همسر شما تبعه کدام کشور است. زیرا چناچه تبعه افغانستان یا عراق باشد به هیچ وجه امکان پذیر نیست اما برای سایر کشورهای خارجی تشریفات بوروکراسی بسیار زیاد باید انجام شود. بنابراین بهتر است حضوری تشریف بیاورید. شماره تماس : ۲۲۹۲۴۷۹۹ (از ساعت ۴ عصر تا ۸ شب با منشی تماس بگیرید و اوقاتی را هماهنگ کنید)

 9. نگار گفت:

  سلام میشه بگید پروسه ثبت ازدواج چقدر طول میکشه؟
  و اینکه آیا در صورتی که همسر مرخصی کاری زیادی نتونه بگیره، امکان این هست که خانم کارهای اولیه رو اینجا انجام بده تا بعد همسرش وارد کشور بشه، ازدواجشون ثبت کنن؟
  و اینکه آیا از شهر خودمون هم میتونیم اقدام کنیم یا حتما باید بریم تهران؟ و به کجا باید مراجعه کنیم؟

  1. admin گفت:

   سلام وقتتون به خیر
   پیشنهاد میشود حضوری به دفتر مراجعه کنید
   برای تعیین وقت قبلی با شماره زیر از ساعت 11 صبح الی 7 بعد از ظهر تماس بگیرید02122740555
   با آرزوی توفیق شفایی

 10. سالین گفت:

  با سلام. من قصد ازدواج با یک مرد انگليسي در انگلیس را دارم. آیا بهتر است که اول ازدواج انگلیسی بکنم بعد با آن به سفارت ایران بروم برای تشریفات مسلمان شدن ایشان و ازدواج ایرانی یا نه؟ اشخاصی سالهای گذشته در فامیل ما اینگونه ازدواج کرده اند ولی با توجه به گذر زمان میخواستم بدونم که از این روش امکان پذیر هست یا نه یا باید پروسه دیگری را انجام داد؟ خيلی ممنون میشم از پاسختون.

  1. admin گفت:

   سلام وقتتون به خیر پیشنهاد میشود یک جلسه حضوری به دفتر مراجعه کنید برای تعیین وقت قبلی با شماره زیر از ساعت 11 صبح الی 7 بعد از ظهر تماس بگیرید02122740555
   با آرزوی توفیق شفایی

 11. G. H گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  من دختر ۲۹ ساله ایرانی هستم و میخوام با آقایی هندو ازدواج کنم. ایشون میخوان مسلمان بشن ولی نمیخوان این تغییر دین بصورت رسمی باشه و اسمشون توی پاسپورت عوض بشه. ضمن اینکه نمیخوان خانوادشون هم بفهمن این موضوع رو… میخواستم بدونم اینطوری امکانش هست که ما در ایران عقد کنیم یا نه؟ اگر بخواهیم توی هندوستان ازدواج کنیم چی؟ کدومش راحت تره؟

  1. admin گفت:

   شماره های تماس با دفتر موسسه حقوقی اعظم شفائی:

   +21.22715068

   0912-1997102

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *