گواهی انحصار وراثت

از زبان وکیل:از جمله مواردی كه نوعا گریبا نگیر تمامی افراد جامعه بود ه و یا خواهد بود فوت یكی از بستگان نزدیك است كه آثاری از جمله لزوم تعیین تكلیف مایملك وی و میزان سهم و حقوق وراث را بدنبال دارد موضوعی كه بسیار مورد سوال است، چگونگی و تشریفات دادرسی مر بوط به صدور گواهی انحصار وراثت است . در این نوشتار سعی شده اقداماتی كه به منظور اخذ گواهی انحصار وراثت لازم است، به زبانی ساده بیان گردد .

مدارك لازم برای تقا ضای انحصار وراثت (حصر وراثت):
– شنا سنامه و گواهی فوت متوفی : 
پس از فوت متوفی مراتب توسط اداره ثبت احوال ثبت گردیده و شناسنامه فوت شده باطل و گواهی فوت صادر می گردد. ارایه اصل گواهی فوت و كپی برابر اصل شده آن به ضمیمه در خواست الزامی است .
اسامی كلیه وراث می بایست در فرم مخصوصی كه توسط دادگستری در اختیار متقاضیان قرار می گیرد نوشته و توسط 2 نفر از اشخاصی كه وراث و متوفی را می شناسند در یكی از دفاتر اسناد رسمی امضاء شده و امضاء ایشان نیز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی شود .
وراث باید پس از فوت متوفی لیست كلیه اموال و داراییهای منقول و غیر منقول متوفی را به اداره دارایی حوزه محل سكونت متوفی ارایه نمایند و رسید آنرا دریافت داشته و بهمراه تقاضای گواهی انحصار وراثت به دادگاه تقدیم نمایند .
متقاضی انحصار وراثت می بایست علاوه بر شناسنامه خود كپی برابر اصل شده شناسنامه سایر وراث را نیز تهیه و به دادگاه تقدیم نماید ارایه اصل شناسنامه ها جهت ملاحظه توسط مدیر دفتر دادگاه الزامیست .
پس از تهیه مدارك فوق الذكر متقاضی باید دادخواستی به خواسته صدور گواهی انحصار وراثت تنظیم و همراه مدارك یاد شده به دادگاه ارایه نماید .

– دادخواست را به كدام دادگاه ارایه نماییم ؟
مطابق ماده 20 قانون آیین دادرسی در امورمدنی دعاوی راجع به تركه متوفی در دادگاه محلی كه آخرین اقامتگاه متوفی در ایران آن محل بوده و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت شورایی است كه اخرین محل سكونت متوفی در ایران در حوزه آن بوده است ،بنا براین مرجع صالح جهت تقدیم دادخواست انحصار وراثت شورایی است كه آخرین محل سكونت متوفی بوده است .

اشخاص صلاحیت دار برای ارایه دادخواست انحصار وراثت :
وراث متوفی و اشخاص ذینفع (هر شخصی كه منفعتی در اموال متوفی دارد) می توانند ازشورای حل اختلاف تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نمایند نكته قابل توجه اینكه چنانچه وراث و یا اشخاص ذینفع متعدد باشند نیازی به در خواست همگی آنها نمی باشد و اقدام یك نفر از افراد مذ كور برای امضاء وارایه دادخواست كافی است .

تشریفات دادرسی پس از تقدیم دادخواست :
شورا پس از ملاحظه اسناد و مدارك مربوطه با هزینه متقاضی در خواست وی را یك نوبت در یكی از روزنامه ی كثیر الا نتشار یا محلی آگهی می نماید . پس از گذشت یك ماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی كه كسی به آن اعتراض ننماید .بدون تشكیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث گواهی انحصار وراثت كه بیانگر مشخصات و تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم ایشان از ما ترك است صادر می نماید . در صورتیكه پس از نشر آگهی كسی به مفاد دادخواست معترض باشد و اعتراض خویش را تقدیم دادگاه نماید شورا جلسه ای راجهت رسیدگی تعیین نموده و به متقاضی و معترض ابلاغ می نماید پس از رسیدگی حكم مقتضی صادر می نماید كه قابل تجدید نظر خواهد بود .

نكات قابل توجه در گواهی انحصار وراثت :
1- در صورتی كه در زمان فوت نطفه ای منعقد شده باشد جنین نیز جز وراث قرارمی گیرد و باید در دادخواست مربوطه قید شود
2- در صورتی كه برای محجور قیم مشخص نشده باشد دادستان می تواند به در خواست گواهی انحصار وراث اعتراض نماید .
3- در صورتی كه بهای تركه بیش از 10 میلیون ریال نباشد ضرورتی برای نشر آگهی نیست در این حالت دادگاه با ملاحظه مستند است و مدارك تقدیمی اتخاذ تصمیم می نماید .
4- در مورد وراث روستاییان در صورتی كه بهای تركه بیش از ده میلیون ریال باشد آگهی برای یك بار ودر یك روز در معابر و اماكن عمومی روستای محل اقامت متوفی نصب خواهد شد و نیازی به نشر آگهی در جراید نیست .
در صورتیكه متقاضی نام یك یا چند تن از وراث را دردادخواست اعلام ننماید، عمل وی در حكم كلاهبرداری بوده با شكایت ایشان قابل تعقیب و مجازات خواهد بود . 3-رسید گواهی مالیاتی (مالیات بر ارث ) 4- كپی برابر اصل شده شناسنامه وراث : 5-دادخواست : 2- استشهادیه محضری

12 دیدگاه برای «گواهی انحصار وراثت»

 1. بازتاب: ارث|قانون حاکم بر ارث | وکلای پایه یک دادگستری| تقسیم ماترک | سایت حقوقی شمس
 2. negin گفت:

  برادر ناتنی من از همسر دیگر پدرم جهت انحصار وراثت اقدام نکرده و از دادن مدارک لازم به من نیز خودداری میکند.من چگونه میتوانم شخصا اقدام کنم؟

  1. با سلام
   هر دینفعی از شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی می تواند در خواست گواهی حصر وراثت کند مشروط به اینکه گواهی فوت متوفی را داشته باشد برای اخذ گواهی فوت به پزشکی قانونی مراجعه کنید وبرای کپی های شناسنامه وراث از همان حوزه شورای حل اختلاف در خواست کنید تا از اداره ثبت احوال استعلام نماید

 3. علیزاده گفت:

  با سلام خانمی هستم کارمند که همسرم فوت شده تنها ورثه اش من و پدر شوهرم و مادر شوهرم هستیم.
  1- مهریه ام را 700 سکه چگونه دریافت کنم؟
  2- تکلیف حقوق مرحوم چه می شود؟

  1. با سلام
   اگر اموالی از همسرتان به عنوان ماترک وجود دارد
   دادخواست مطالبه برعلیه پدر ومادر شوهرتان به دادگاه ارائه دهید
   و دادخواست تقسیم ماترک و مطالبه قدراسهم تان را به دادگاه ارائه دهید

 4. علیرضا هدائی گفت:

  دست شما درد نکنه.بسیار سپاسگزارم از مطالب و رهنمودهای شما.موفق باشید.

 5. خسرو قاسمی گفت:

  سلام
  پدرم فوت کرده میخواهیم گواهی انحصار وراثت بگیریم برای بیمه تامین اجتمایی‌ .پدرم چیزی به نام خود ندارد آیا باز هم از ادارهٔ دارایی استعلام لازم است ؟

 6. mohamad گفت:

  با عرض سلام ما 5 برادر هستیم بعد از فوت مادرم یکی از برادر ها بدون اطلاع بقیه وارث ها حساب بانکی مادرم را با بردن خواهرمادرم بصورت غیر قانونی حساب او را خالی کردند من از شما راهنمایی میخواهم چطور میتوانم بانک مربوطه را پیدا کنم چو ن اطلاعات به من نمیدهند لطفا راهنماییم کنید چطور پیگیری قانونی انجام دهم؟

  1. وکیل گفت:

   بایستی به مرجع قضایی دادخواست تقسیم ماترک ارئه دهید برای اطلاعات بیشتر به ما حضوری مراجعه کنید

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.