اثرات مجازات جایگزین حبس در قانون جدید مجازات اسلامی

در قانون جدید مجازات اسلامی حبس خانگی به عنوان یکی از مجازات های جایگزین زندان، جزء مجازات های تکمیلی معرفی شده است . تشخیص اینکه این نوع مجازات، مناسب برای مجرم است، با قاضی دادگاه است در این قانون مجازات، مجرمان کم خطرتر و مجرمان جرایم غیرعمد به جای اینکه در کنار مجرمان حرفه ای و خطر ناک قرار بگیرند در محیط خانواده خود مجازات خود را سپری می کنند.

بدین ترتیب، از ظرفیت های محیط خانواده برای بازسازی مجرمان استفاده می شود و با اجرای حبس خانگی، اعتماد به نفس و حیثیت شغلی و زندگی بعد از تحمل کیفر افراد مجرم، حفظ میشود و نتیجه آن، عدم بروز اختلال های روانی و روحی می شود واز سویی برای دولت هم مفید است زیرا از بار تحمل هزینه های اضافی زندان ها می کاهد، شخص مجرم مکلف است در محدوده منزل باشد و به طرق مختلف عبور و مرور فرد خاطی کنترل می شود و یکی از راه های نظارت بر فرد مجرم، توسط مامور اجرای قانون است .بطوری که پیش بینی می شود ماموری برای کنترل رفت و آمد و تماس های شخص مجرم، به صورت غیر محسوس و مخفی تعیین می شود .

2 دیدگاه برای «اثرات مجازات جایگزین حبس در قانون جدید مجازات اسلامی»

  1. مصیب گفت:

    با سلام . من میخاستم اگه میشه کمکم کنید در پاسخ به سوالم با گفتن نظرتون به عنوان وکیل . سوالم در مورد مجازاتها و اقدامات تامینی اطفال و نوجوانانه در لایحه جدید قانون مجازات اسلامی . ۱- در به کار بردن این مجازات ها در مورد اطفال ( با توجه به قانون جدید مجازات اسلامی ) چه اختلافاتی ممکن است در اجرا پیش بییاید و ایا راهکارها و طریقی برای ایجاد وحدت رویه وجود دارد.؟ ۲ – و اینکه موانع و مشکلات احتمالی که در اجرای این مجازات ها و اقدامات تامینی و تربیتی با انها روبرو خواهد شد چیست؟ اگه ممکنه جوابو به ایمیلم ارسال کنید

    1. وکیل گفت:

      فعلاٌ آیین نامه اجرایی قانون جدید صادر نشده و این قانون فعلاٌ اعمال نمی شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code