قانون جدید سهم الارث زنان

مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۷ ماده ۹۴۶ قانون مدنی را به شکل زیر اصلاح کرد:
بر اساس ماده ۹۴۶ قانون مدنی زوجه از همه اموال زوج ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان را به ارث می‌برد و در صورتی که زوج، هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زوجه یک چهارم از همه اموال به ترتیب فوق است:
بر اساس بخش دیگری از این قانون، در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال به ترتیب فوق است. این قانون همچنین تصریح دارد که هرگاه ورثه از ادای قیمت امتناع کنند، زن می‌تواند حق خود را از عین اموال استیفا کند.

۱٫درخـصـوص ایـنکـه مـلاک تـاریخ فوت متوفا می‌باشد بهتر است به نظریه مشورتی شماره ۳۶۸- ۱/۷-۸۸ مورخ ۳ خرداد ۱۳۸۸ اداره کل امور حقوقی و اسناد و امور مترجمین قوه قضاییه اشاره شود؛ به این مضمون که:

۱-با اصلاح مواد ۹۳۶ و ۹۳۸ قانون مدنی در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۸۷ در مجلس شورای اسلامی و قطعیت آن، این قانون لازم‌الاجرا می‌باشد.
۲-مطابق ماده ۳ قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است و نسبت به ماقبل خود اثری ندارد؛ مگر اینکه در خود قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

بنابراین با اصلاح مواد ۹۳۶ و ۹۳۸ قانون مدنی، تسری میراث زوجه به قیمت عرصه، تابع قانون زمان فوت متوفاست؛ نه قانون زمان صدور گواهی انحصار وراثت یا تقسیم ترکه.

از مجموع مطالب گفته شده دو نتیجه به طور خلاصه حاصل می‌‌شود:

۱-مواد ۹۳۶ و ۹۳۸ اصلاحی قانون مدنی از تاریخ ۷ فروردین ۱۳۸۸ لازم‌الاجرا هستند.

۲- ملاک در تعیین حصه زوجه از ماترک متوفا تاریخ فوت اوست؛ نه تاریخ صدور گواهی انحصار وراثت

ارسال شده در ارث | برچسب‌شده , , , , , , , , , , , , , | ۲۰ پاسخ

20 پاسخ به قانون جدید سهم الارث زنان

  1. صبا می‌گوید:

    باسلام پدرم در سال ۱۳۸۸ فوت نموده و وصیت نامه ای در زمینه اموال خود نداشته و فرزندان شامل ۳پسر و ۲دختر هستندباتوجه به اینکه مادرم در قید حیات است و یک دختر و یک پسر مجرد بوده ایا دادگاه باتوجه به شکایت برادرم در زمینه تقسیم ماترک رای به انحصار وراثت و تقسیم اموال داده و خانه پدری به فروش رفته و ما بی خانمان خواهیم شد یا اینکه تا زمانی که مادرم زنده است و ما ازدواج نکرده ایم می توان فروش خانه پدری را به تعویق انداخت و شکایت برادرم نتیجه ای نخواهد داشت آیا قانون حقوقی را برای فرزندان مجرد در این زمینه قائل نشده است ؟؟؟؟؟؟

  2. محمد مهدی ربیعی می‌گوید:

    با سلام
    اگر زن فوت نماید و شوهرش در قید حیات باشد و خواهر وبرادر زن او در قید حیات باشند و شوهر از زن طلب داشته باشد آیا طلب شوهر نسبت به سهم الارث بدهی نیز به شوهر و برادزان ارث بر می گردد یا حیر این ربطی به سهم الارث ندارد و شوهر کامل بدهی را از سهم بر می دارد .
    با تشکر لطفا جواب را برای من میل نمایید rabiee_mm@yahoo.com