قانون جديد سهم الارث زنان

مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 6 بهمن 1387 ماده 946 قانون مدنی را به شکل زیر اصلاح کرد:
بر اساس ماده 946 قانون مدنی زوجه از همه اموال زوج ارث مي‌برد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، يك هشتم از عين اموال منقول و يك هشتم از قيمت اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان را به ارث مي‌برد و در صورتي كه زوج، هيچ فرزندي نداشته باشد، سهم زوجه يك چهارم از همه اموال به ترتيب فوق است:
بر اساس بخش ديگري از اين قانون، در صورتي که زوج هيچ فرزندی نداشته باشد سهم زوجه يک چهارم از کليه اموال به ترتيب فوق است. اين قانون همچنين تصريح دارد که هرگاه ورثه از ادای قيمت امتناع کنند، زن مي‌تواند حق خود را از عين اموال استيفا کند.

1.درخـصـوص ايـنکـه مـلاک تـاريخ فوت متوفا مي‌باشد بهتر است به نظريه مشورتي شماره 368- 1/7-88 مورخ 3 خرداد 1388 اداره کل امور حقوقي و اسناد و امور مترجمين قوه قضاييه اشاره شود؛ به اين مضمون که:

1-با اصلاح مواد 936 و 938 قانون مدني در تاريخ 6 بهمن 1387 در مجلس شوراي اسلامي و قطعيت آن، اين قانون لازم‌الاجرا مي‌باشد.
2-مطابق ماده 3 قانون مدني اثر قانون نسبت به آتيه است و نسبت به ماقبل خود اثری ندارد؛ مگر اينکه در خود قانون ترتيب ديگری مقرر شده باشد.

بنابراين با اصلاح مواد 936 و 938 قانون مدني، تسری ميراث زوجه به قيمت عرصه، تابع قانون زمان فوت متوفاست؛ نه قانون زمان صدور گواهي انحصار وراثت يا تقسيم ترکه.

از مجموع مطالب گفته شده دو نتيجه به طور خلاصه حاصل مي‌‌شود:

1-مواد 936 و 938 اصلاحي قانون مدني از تاريخ 7 فروردين 1388 لازم‌الاجرا هستند.

2- ملاک در تعيين حصه زوجه از ماترک متوفا تاريخ فوت اوست؛ نه تاريخ صدور گواهی انحصار وراثت

20 دیدگاه برای «قانون جديد سهم الارث زنان»

 1. sanaz گفت:

  سلام
  چرا زن از اموال منقول ارث نمیبرد ولی از اموال غیر منقول ارث میبرد؟واینکه اگر زنی خانه ای را خود بسازد باز هم در صورت فوت مرد ارث نمیبرد؟واینکه اگر زن فرزندی نداشته باشد مابقی اموال به چه کسی ارث میرسد(خانواده شوهر)؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   زن با قانون جدید یک هشتم از تمامی اموال شوهرش ارث می برد
   اگر زوجه خانه ای برای شوهرش ساخته می تواند هزینه های ان را پس از فوت زوج از بقیه وراث مطالبه کند و یا در دادگاه ثابت کند که از بابت مطالباتش از متوفی طلبکار است و در این صورت در زمره طلبکاران قرار میگیرد که قبل از تقسیم ماترک طب وی از نوع ممتازه محسوب میشود یعنی قبل از تقسیم ماترک بین وراث ابتدا این طلب بایستی تصفیه شود
   و اگر متوفی به غیر از همسر پدر یا مادر داشته باشد آنها ارث بر هستند و اگر پدرمادر وفرزند نداشته باشد ولی خواهر برادر و جده داشته باشد وآنها زنده باشند این افراد ارث می برند و در صورتی که زوج متوفی ورثه ای نداشته باشد بقیه ماترک را دولت تصاحب میکند

 2. کبری گفت:

  در صورتی که مادر در زمان حیات پدر حساب مشترک داشته،بعد از فوت پدر ایا مادر میتواند تصرفی در اموال ورثه یا فرزندان کند؟به پسرش بدون رضایت دختران مالی را هبه کند؟

  1. با سلام
   بهتر است تا زمان تقسیم مال صبر کنید زیرا ممکن است ورثه های دیگر به دادگاه یا دادسرا شکایت کنند

 3. ژیلا گفت:

  باسلام اگرمردی چندسال پس اززندگی مشترک بصورت ثبتی ودرسال 1384درعقدنامه میزان مهریه همسرش بصورت قابل توجهی افزایش دهد بعد از فوت مرد ارثیه چگونه تقسیم میشود

  1. با سلام
   بعد از فوت زوج اگر ماترکی از وی وجود داشته باشد
   ابتدا مهریه زوجه پرداخت می شود وبعد یک هشتم ارثیه به زوجه می رسد البته:
   (اگر زوج فرزند داشته باشد ودر صورتی که فرزند نداشته باشد یک چهارم به زوجه می رسد )و بقیه ماترک میان بقیه وراثش تقسیم می شود

 4. میلاد گفت:

  ba salam
  bad az fote shohare ,neveshte shode dar ghanoon zan yek hashtom az amvale gheire manghoon ers mibarad yani chi az gheimate amvale gheire manghool ? manzoor az gheimat chist nahveye taghsime ersie beche soorat mibashad ?
  agar amval ra be soorate sanadi montaghel konim beine vorras aya baz ham zan chizi be ers mibarad ?
  kheili mamnoon

  1. با سلام
   اگر فردی فوت کند و مرد باشد و این اقا فرزند نداشته باشد همسرش یک چهارم و اگر فرند داشته باشد یک هشتم ارث ، از همه اموال مرد ارث می برد ( هم از منقول مانند ماشین پول و اثاث زندگی وهم از اموال غیر منقول مانند زمین خونه آپارتمان ) و هنگام تقسیم ماترک متوفی،ابتدا بایستی مهریه زوجه پرداخت وبعد یک جهارم یا یک هشتم از ماترک رابه همسر متوفی داد و سپس باقی مانده بین بقیه وراث تقسیم شود

  2. با سلام طبق قانون جدید زن از تمامی اموال یک هشتم یا یک چهارم ارث می برد
   2- طبق قانون قبل از تقسیم ارث ابتدا بدهی های متوفی وبعد مهریه همسرش و بعد ارثیه زن بایستی پرداخت شود و الباقی میان بقیه وراث بایستی تقسیم شود
   3 – ضمناٌ اگر همگی وراث بالغ و کبیر باشند می توانند با یک دفتر اسناد رسمی هماهنک شوند وارثیه را تقسیم نمایند

 5. zahra گفت:

  پدرم در سال 86 فوت كرد. اموال او با نظارت دادستاني ( بعلت اينكه يكي از ورثه صغيير است) در سال 1389 تقسيم شد كه زوجه مهريه و يك هشتم خود را بر اساس قانون قديم از ورثه دريافت نمود چون قاضي اعلام كرد قانون عطف به ماسبق نميشود.. اما زميني از ماترك او باقيمانده كه به تازگي به فروش رفته است كه فاقد ملك مسكوني است و فقط يك باب مغازه كه سرقفلي آن به ديگري تعلق دارد در آن ساخته شده است . سوال من اين است كه آيا زوجه از اين زمين بر اساس قانون قديم ارث ميبرد؟ بر اساس قانون جديد (مصوب 1387 )چطور ؟ زوجه مدعي است بر اساس قانون جديد بايد از زمين ارث ببرد. با تشكر .

  1. وکیل گفت:

   با سلام
   زوجه با استناد به قانون قدیم از عیانی ارث میبرد

 6. وکیل گفت:

  شورای محترم نگهبان پیرو نامه شماره 34885/407 مورخ 30/5/1389 جهت استحضار.

  قانون الحاق یک تبصره به ماده (946) قانونی مدنی اصلاحی 1387

  ماده واحده- تبصره ذیل به ماده (946) قانون مدنی اصلاحی مصوب 6/11/1387 الحاق می‌گردد.
  تبصره- مفاد این ماده درخصوص وراث متوفایی که قبل از تصویب آن فوت کرده ولی هنوز ترکه او تقسیم نشده است نیز لازمالاجراء است.

  قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و یک تبصره درجلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و ششم مردادماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در مهلت‌های مقرر موضوع اصول نود و چهار(94) و نود و پنج(95) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نظر شورای محترم نگهبان واصل نگردید.

 7. وحید گفت:

  با سلام
  پدرم قبل از سال 1387 فوت کرده و گواهی حصر وراثت را قبل از سال 1387 گرفتیم .تقسیم اموال را در سال 91 می خواهیم انجام بدیم مادرم طبق قانون جدید یا قدیم ارث می برد؟از مغازه چه چیزی به او میرسد؟
  با تشکر

  1. وکیل گفت:

   طبق تبصره ماده 946 اصلاحي قانون جديد، ارث زن در مورد همسرش که پيش از اين قانون فوت شده اما اموال وي تقسيم نشده است اجرا مي شود براساس اين تبصره اگر فردي در سال هاي قبل فوت کرده اما هنوز اموالش تقسيم نشده است اموالش طبق قانون جديد تقسيم مي شود. و زن متوفي مي تواند سهم الارث خود را از اموال متوفي (منقول و غيرمنقول) مطالبه کند، و اگر قبل از تصويب اين قانون اموال متوفي تقسيم شده باشد، زن نمي تواند تقسيم مجدد آن را براساس قانون جديد بخواهد.

 8. Moghadam گفت:

  روش تقسیم عرصه و اعیان برای انحصار ورثه از طرف پدر به پسرها و دختر چطور می‌باشد؟

  ممنون

  1. وکیل گفت:

   سلام
   صرف نظر از اینکه در تمامی ماترک متوفی ، وراث پسر یک سهم ودختر یک دوم پسر ارث بر است ولی از نطر عملی و مشخص شدن میزان سهم الارث هر یک از وراث
   لطفاٌ به یک کارشناس ررسمی از طرق کانون کارشناسان در زمینه ارث مراجعه فرمائید

 9. صبا گفت:

  باسلام پدرم در سال 1388 فوت نموده و وصیت نامه ای در زمینه اموال خود نداشته و فرزندان شامل 3پسر و 2دختر هستندباتوجه به اینکه مادرم در قید حیات است و یک دختر و یک پسر مجرد بوده ایا دادگاه باتوجه به شکایت برادرم در زمینه تقسیم ماترک رای به انحصار وراثت و تقسیم اموال داده و خانه پدری به فروش رفته و ما بی خانمان خواهیم شد یا اینکه تا زمانی که مادرم زنده است و ما ازدواج نکرده ایم می توان فروش خانه پدری را به تعویق انداخت و شکایت برادرم نتیجه ای نخواهد داشت آیا قانون حقوقی را برای فرزندان مجرد در این زمینه قائل نشده است ؟؟؟؟؟؟

  1. وکیل گفت:

   دادگاه قطعاٌ خواسته ایشان را اجابت می کند و توجهی به تجرد و مشکلات شما ندارد

 10. محمد مهدی ربیعی گفت:

  با سلام
  اگر زن فوت نماید و شوهرش در قید حیات باشد و خواهر وبرادر زن او در قید حیات باشند و شوهر از زن طلب داشته باشد آیا طلب شوهر نسبت به سهم الارث بدهی نیز به شوهر و برادزان ارث بر می گردد یا حیر این ربطی به سهم الارث ندارد و شوهر کامل بدهی را از سهم بر می دارد .
  با تشکر لطفا جواب را برای من میل نمایید rabiee_mm@yahoo.com

  1. وکیل گفت:

   تقسیم ماترک متوفی پس از پرداخت بدهی های وی به طلبکاران انجام میگیرد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.