قوانین مربوط به اجرت المثل و نحله

اجرت المثل و نحله ایام زوجیت دو امری هستند که در طول یکدیگر پیش بینی شده  تا پس از طلاق بخشی از کارهایی که زن در منزل شوهر انجام داده را جبران کند.

یکی از آن دو، حق مطالبه دستمزد زوجه در مورد کارهایی است که شرعا موظف به انجام آن نبوده ولی به دستور شوهر انجام داده است و موضوع دیگر مربوط است به یک نوع بخشش اجباری ناشی از زندگی مشترک.

در مورد اول در قانون مشخص نشده است که انجام چه کارهایی شرعت وظیفه زوجه بوده و چه کارهایی خارج از وظیفه شرعی زن بوده است. البته در صورت مجمل بودن و مبهم بودن یا نقص قوانین مدون طلق اصل 167 قانون اساسی، قاضی موظف است با استناد به منابع معتبر اسلامی یا فتوای معتبر فقهی، حکم فضیه را صادر کند. بدیهی است که رویه قضایی و برداشت قضات از منابع معتبر اسلامی یا فتاوی مشهور فقها می تواند راهگشا باشد. اما در خصوص بخشش اجباری گرچه سنوات زندگی مشترک، نوع اشتغال زن در منزل شوهر و قدرت مالی شوهر تا حدودی ملاک تعیین میزان و مقدار مالی است که زوج باید به زوجه خود بپردازد، ولی برای جلوگیری از تشتت آرا و ایجاد امنیت فضایی و حقوقی لازم است معیارهای دقیق تری در نظر گرفته شود تا حقوق زن به نحو شایسته تامین شود.

چگونگی تعیین نحله

دادگاه با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند که به زوجه بپردازد. بنابراین در تعیین نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست و قاضی باید راجع به وضعیت مالی زوج تحقیق و با توجه به زحمات زن مبلغ متناسبی بابت نحله تعیین کند.

چگونگی تعیین اجرت المثل

در اجرت المثل وضع مالی شوهر ملاک تعیین مبلغ اجرت المثل نیست بلکه با ارجاع امر به کارشناسی حق الزحمه زن در امور خانه داری مشخص می شود.

شرایط تعلق اجرت المثل

زوجه می تواند با استناد به مواد 336 قانون  مدنی و بند الف تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، در صورت وجود شرایط زیر اجرت المثل ایام زوجیت را از شوهرخود مطالبه کند. اگر در ضمن عقد شرط مالی در مورد کارهای زوجه در امر خانه داری وجود داشته باشد، مثلا مبلغ معینی به عنوان اجرت برای زن در قبالکارهای خانه پیش بینی شده باشد، نوبت به پرداخت اجرت المثل نمی رسد. در صورت وجودچنین شرطی، مفاد همان شرط اجرا می شود.

اگر زوجه قصد کرده باشد که وظایف مربوط به خانه داری را به صورت رایگان انجام دهد، بعدها نمی تواند تقاضای اجرت المثل کند. البته اگر زوجه در انجام کارهای خانه داری از ابتدا قصد و نیت تبرع و به اصطلاح رایگان داشته باشد نمی تواند اجرت المثل ایام زوجیت بگیرد اما در این شرایط نوبت به مطالبه «نحله» می رسد. درخواست طلاق نباید از سوی زوجه باشد و باید شوهر قصد طلاق داشته باشد. البته اگر تقاضای طلاق که از سوی زوج شده است، ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار زوجه باشد، در این صورت نیز اجرت المثل به زوجه تعلق نمی گیرد.

نقل از وکیل و مشاور حقوقی

3 دیدگاه برای «قوانین مربوط به اجرت المثل و نحله»

 1. محمدرضا آریایی گفت:

  سلام و عرض ادب / از مدیر محترم سایت خواهشمندم راجع به اجرت المثل خانم همکاری نمایند. من و خانمم بعد از ده سال در حال جدایی هستیم و درخواست طلاق از طرف خانم هم بوده و هشت سال هم کارمند بودم خواستم ببینم چگونه می توانم با گرفتن اجرت المثل آن جلوگیری کنم. لطفا مراحل قانونی آن را بهم توضیح دهید. ممنونم

  1. admin گفت:

   با سلام
   چنانچه شما ثابت کنید که همسرتان در منزل کارهای خانه را انجام نمیدهد، مستحق اجرت المثل نمی شود.

 2. س ق گفت:

  با این لجام گسیختگی و هرزگی اخلاقی زنان جامعه ما که تمامی حقوق مردان را پایمال نموده و تمامی معادلات زندگی مشترک و ازدواج را به نام خود رقم می زنند قطعا مردان جامعه ما میبایست با احتیاط فراوان و مطالعه و اطلاعات فراوان اقدام به ازدواج نمایند . بدیهیست در حال حاضر بر خلاف ادعای زنان احمق جامعه ما نه تنها قوانین جمهوری اسلامی به نفع مردان نیست بلکه به دلایل متعدد از جمله نفوذ بالای زنان در رای محاکم و قضات و ربودن قاپ علما آرا فقهی و حقوقی را در قوانین به نفع خود مصادره نموده و ببا وضع موجود به هیچ عنوان به صلاح مردان نمی باشد که با زنان ایرانی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ازدواج نمایند و بهترین راه انتخاب ازدواج سفید بعنوان بهترین روش زندگی مشترک میباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code