فرق متهم با مجرم

     فرق متهم با مجرم

از منظر ادبیات کلمه متهم همخانواده تهمت است بنابرین متهم از منظر حقوقی به کسی گفته می شود که به عنوان فاعل کاری است که آن کار، جرم محسوب می شود.

(وبه عبارت بهتر به کسی که تهمت عملی که جرم است، را نسبت می دهند متهم میگویند ( و به منظور تحقیق صحت وسقم این  تهمت، او مورد پیگرد قرار می گیرد، متهم می گویند )

 اما مجرم کسی است که اتهام وی در دادگاه ثابت شده باشد وبرای عمل او مجازاتی در قانون پیش بینی شده باشد . و مرسوم است که میگویند هر متهمی لزوماٌ مجرم نیست، مگر این که جرم وی توسط دادگاه صالح ثابت شود و از زمانی که جرم در دادگاه علیه متهم ثابت می شود، می توان او را مجرم نامید. و متهم از وقتی که حکم دادگاه علیه او صادر شده و سپس قطعی می شود نام محکوم به خود می گیرد.

4 دیدگاه برای «فرق متهم با مجرم»

 1. رفیع زاده گفت:

  ضمن سلام و خسته نباشید از سایت بسیار سودمندتان که برای محقان عالیست اما به یاد داشته باشید در کشور ما این مطالب برای سواستفاده کننده ها چقدر میتواند مورد استفاده های خطرناک قرار گیرد . و در جهت بهم زدن نظم عمومی موثر قرار گیرد ، فتنه در دستان حیله گران است نه صادقان …. اما غرض از مزاحمت : تا روز شنبه وقت داریم که در باره مشکل مطروحه شکایتی تسلیم کنیم چنانچه مقدور باشد امروز جمعه زحمت اصلاحی را برایمان داشته باشید عینا متن را برایتان کپی پیست مینمایم .
  اصل ماجرا بدین شرح است : در پی فوت پدر خانواده املاکش به تصرف اغیار میرود . شکایات با عنوان تصرف عدوانی مطرح میگردد چون احتمال دادیم حتی با اجاره نامه و یا کاغذ فروش از متوفی ظاهر بگردانند . که البته در این صورت به جعلیت آن اطمینان داشتیم .
  اولین ملک با سند ساختگی به دادسرا مراجعه کردند با وقوف کامل از جعلیت. بظاهر از فیوج میباشند .با هویت غیر واقعی . بلافاصله با شکایت ما اقدام به کوبیدن ملک و ساخت طبقاتی نمودند . به نحوی که با تخلیه آجرهای پی ساختمان مجاور که محل سکونت خودمان است، کف زمین شکسته ، به سمت پایین کشیده شده ، اولین دیوار که باربر است ،خرد شده در مواضعی ریخت . دومین و سومین دیوار که به مفهوم تمامی دیوارهای ملک میباشد ، نیز با شکافهای بزرگ و سراسری از بالا به پایین خسارتهای جدی دیده و فقط دیوار باربر مابین ملک ما و ملک بعدی که سومین ملک در یک ردیف محسوب میشود سالم مانده به عبارتی تخلیه پی وشکستگی کف مشغول کشیدن کل بنا به زیر میباشد . یعنی تخریب کامل محل سکونت ما . بارها در پرونده اولی شکایت تخریب ملک دوم ( محل سکونتمان ) و عدم تامین جانی را با چاپ تصاویر رنگی بسیار در پرونده که نشانگر تخریب ملک و خطر انفجار لوله های گاز است را کتبا مطرح نمودیم لاکن هنوز مورد رسیدگی واقع نگردید ه اما 28 دی ماه کارشناس ثبت بنا به تکلیف شعبه محترم با مراجعه به ساختمان مورد تصرف در حال ساخت چند بار به متصرف شفاها اعلام داشت که من اساسا با سند شما مشکل دارم و قبولش ندارم . 48 ساعت پس از آن متصرف به شعبه دیگری مراجعه و مدعی فحاشی و ضرب و شتم و در نهایت توقف کار از ناحیه ما میشود . یک هقته بعد به ما از کلانتری اطلاع دادند در طول مدت شکایت ما که 8 ماه است نه تنها ثانیه ای متوقف نشدند که 10 روز گذشته تصور کردم از کارشان جا مانده اند و عجله میکنند از ساعت 4 صبح تا 1:30 نیمه شب با سر و صدایی باور نکردنی مثل قبل مشغولند . و جای همه گونه تعجب . علت تخریب محل سکونت ما ،که بیش از بیست بار پلیس 110 گزارش کرده پرتاب مداوم آهن آلات سنگین روزی حداقل سی بار روی بام تازه ایزوگام شده ما و ایجاد رعب و وحشتی بی نظیر برای مادرم تنها ساکن این منزل ، تخریب سقف از داخل کاملا مشهود ، گچ ریخته ، سقف آویزان شده آجرهای طاق ضربی متلاشی . ما دو برادر را از شهری دیگر با آدرس این املاک فراخوانی نمودند . بلا فاصله اقدام به بازداشت هر 3 نفرما با وجود عکسهای رنگی حدود بیش از 30 تااز تخریبات که با عبارات تخریبات عمدی قید کردیم . وقرار تامین برای ما . مستندات شاکی فقط یکبرگ استشهادیه با چیزی حدود 7 یا 8 امضا (همه با یک دست خط اما اسامی مختلف) . در حالیکه یک هفته شعبه منتطر بودند تا شاکی شهودش را بیاورد که نه خود آمدند و نه شهودشان . اما ما بازداشتی خوردیم . حال بعد از 24 ساعت لطمات وصف نشدنی به حیثیت ،زندگی ،جسمی، اعصاب ،شغلی . ظرف 8 ماه گذشته از باب صداهای مهیب ایجاد شده توسط این اشخاص در طول شبانه روز مادر مبتلا به ناراحتی قلب شده. همه ما متلاشی شده ایم . به کمک فوری نیازمندیم .حال متن شکایت که در بیان درخواستها عاجز شده ام به این شرح نوشته ام:

  درپی فوت مرحوم ، درغیاب وبی اطلاعی ما (وراث مرحوم) ازفوت ، اشخاصی اقدام به تصرف املاکمان وساخت وسازنموده اند وبه این بهانه اقدام به تخریب سقف و دیوار وکف اقامتگاه فعلی ما نیز نموده اند ، عملی بوضوح در حد تخریب کل بنا . ( پرونده مطروحه با عناوین : تصرف عدوانی ، تخریب ، و خسارات وارده ،که درحال رسیدگی است ، لذا متهم پرونده با ادعای شاکی در همین باب در شعبه ….. پرونده مجددی را گشوده و با وجود مداومت 24 ساعته در ساخت و ساز و تخریب هر روزه ملک مورد سکونت فعلی ما بدون یک ثانیه توقف ، بنا بر کذب واضح و قابل رویت در هر لحظه ، مدعی شده ما او را متوقف کرده ایم و با اینچنین نیرنگی سه روز تمام نه تنها زندگی همه خانواده ما را متلاشی نمودند ، که اقدام به بازداشتمان نیز نمودند و در نتیجه اینچنین رفتاری که تمامی حیثیت و اعتبار کل خانواده را نابود ساخته ، مادر به درد قلبی گرفتار شده که هنوز بهبودی ندارد .)
  در پی وارد آوردن خسارات از ناحیه متصرف همانگونه که در گزارشهای 110 وعکسهای پیوستی ملاحظه میفرمایید . ابتدا به بهانه ساخت ستون ، دیوار ما را نیز تخریب نموده ، و به ملک مورد سکونت اینجانبان نیز تعرض نموده وسپس به بهانه تکمیل کار با وجود بارها تذکر پلیس به آنان، با جدیت تمام اقدام به عملیاتی نمودند که بنای مورد سکونت ما بطور کلی در حال سقوط میباشد که متعاقب آن انفجارگاز نیز بوقوع خواهد پیوست .لذا تامین جانی در محل سکونتمان نداریم . لذا خواهشمند یم دستوری عاجل جهت :
  1- تقاضای تعیین کارشناسی نسبت به خسارات وارده و تعرض به ملک ، تعیین میزان خسارت و اخذ آن و در اولویت تامین محل سکونت در خور ما تا زمان ترمیم ملک .
  2- نسبت به تمامی اعمال خلاف قانون صورت گرفته از ناحیه متهمین ( نام اشخاص …) از ایراد افترا و تهمت و اکاذیب مکتوبشان ، تا خدشه به حیثیت و اعتبار اجتماعی ما که به ازهم گسیختگی خانواده ما انجامیده . تقاضای رسیدگی و اعمال اشد مجازات در حق مجرمان را داریم .
  جناب وکیل محترم ضمن تشکر بیحد عفو بفرمایید اگر زیاد است شماره 1و2 میدانم غلط است اما چگونه باید باشد فکرم فلج شده . در حد یک بچه 2 ساله . سپاسگزارتان میگردم چنانچه تا غروب برایم اصلاحش بنمایید . صبح شنبه باید تقدیم دادسرا کنم .ظاهرا در پرونده به شکایت آنان حرف شاکی زمین خورده .باز هم سپاسگزارم 14/11/1390 جمعه

  1. بهتر است وکیل بگیرید

 2. رفیع زاده گفت:

  سلام مجدد جناب وکیل محترم ، امروز شنبه باید این شکواییه را ببرم به اینصورت تغییرش داده ام
  درپی فوت مرحوم ، درغیاب وبی اطلاعی ما (وراث مرحوم) ازفوت ، اشخاصی اقدام به تصرف املاکمان وساخت وسازنموده اند وبه این بهانه اقدام به تخریب سقف و دیوار وکف اقامتگاه فعلی ما نیز نموده اند ، عملی بوضوح در حد تخریب کل بنا همراه با ایجاد رعب و وحشتی عمدی و خارج از قدرت توصیف. ( پرونده مطروحه با عناوین : تصرف عدوانی ، تخریب ، وخسارات وارده ،که درحال رسیدگی است ، لذا متهم پرونده با ادعای شاکی درهمین باب در شعبه ….. پرونده مجددی را گشوده .
  با وجود مداومت 24 ساعته درساخت و ساز، وتخریب هرروزه ملک مورد سکونت فعلی ما بدون یک ثانیه توقف ، بنا برکذب واضح و قابل رویت درهرلحظه ، مدعی شده ما اورا متوقف کرده ایم .
  وبا اینچنین نیرنگی ازسوی ایشان سه روزتمام نه تنها زندگی همه خانواده ما رامتلاشی نمودند ، که اقدام به بازداشتمان نیزنمودند و مادرنیزدرنتیجه اینچنین رفتاری که تمامی حیثیت واعتبار کل خانواده را نابود ساخته ، به درد قلبی گرفتار شده که هنوز بهبودی ندارد.)
  در پی وارد آوردن خسارات از ناحیه متصرف همانگونه که در گزارشهای 110 وعکسهای پیوستی ملاحظه میفرمایید ،ابتدا به بهانه ساخت ستون ، دیوار ما را نیز تخریب نموده ، وبه ملک مورد سکونت اینجانبان نیز تعرض نموده و سپس به بهانه تکمیل کار با وجود بارها تذکر پلیس به آنان ، با جدیت تمام اقدام به عملیاتی نمودند که بنای مورد سکونت ما بطور کلی در حال سقوط و لوله های گاز در معرض خطر انفجارمیباشد لذا به هیچ عنوان در محل سکونتمان تامین جانی نداریم . لذا خواهشمند یم دستوری عاجل به جهت وقوع جرائم پیاپی از ناحیه متهم :
  1- تقاضای رسیدگی نسبت به خسارات وارده وتعرض به ملک محل سکونتمان به مبلغ 110 میلیون تومان.
  2- تقاضای رسیدگی به تمامی اعمال خلاف قانون صورت گرفته از ناحیه متهمین ( …………. و…………….) ازحملات ایراد افترا و تهمت و اکاذیب مکتوبشان ، تا خدشه به حیثیت و اعتبار اجتماعی ما که علاوه بر تصرف عدوانی به ازهم گسیختگی خانواده ما انجامیده ، وصدور رای محکومیت وتقاضای تعیین مجازات در حق ایشان را داریم .
  بیصبرانه منتظر پاسختان هستم . با تشکر

  1. با سلام
   شما (وراث) با در دست داشتن گواهی حصر وراثت و مدارک مالکیت ملک موصوف از طریق دادسرای محل وقوع جرم تحت عنوان تخریب وتصرف عدوانی شکایت نمائید اگر عجله دارید عملیات عمرانی متوقف شود از طریق محکمه حقوقی تقاضای دستور موقت مبنی بر توقف عملیات ساختمانی ودعوای رفع تصرف مطالبه خسارت با جلب نطر کارشناس اقدام نمائید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *