آیا میدانید در معاملات، معامله فضولی هم وجود دارد؟

در قوانین مدنی هر معامله ای که برای خود شخص مالک (برای مثال: ملک، زمین، مغازه، اتومبیل) نباشد و یا به عنوان ولی (سرپرست اولاد مانند پدر یا پدر پزرگ) معامله نکند و به عنوان وکیل شخص هم نباشد و یا وصی اوهم نباشد معامله فضولی است .
به عنوان مثال : آقای علوی که مردی مورد اعتماد محله و برادرش هم است و همیشه اموال خود وبرادرش را یکی عنوان کرده روزی ملک یا زمین برادرش را به فروش می رساند (برای فروش ملک و زمین برادرش اقدام می کند) ولی زمانی که برادرش متوجه می شود به آقای علوی میگوید من قصد فروش را نداشتم و بالاخره پس از مدتی اختلاف، خریدار از موضوع با خبر می شود در قانون مدنی این نوع معامله را معامله فضولی میگویند.

ماده ۲۴۷قانون مدنی معامله فضولی را بدینگونه تعریف کرده است:
معامله به مال غیر جز به عنوان ولایت یا وصایت یا وکالت یا قائم مقام او پس از وقوع معامله آن را اجازه نمود در این صورت معامله صحیح و نافذ می شود.

2 دیدگاه برای «آیا میدانید در معاملات، معامله فضولی هم وجود دارد؟»

 1. شبنم گفت:

  با سلام
  آیا وکیل حتماً باید وکیل بلاعزل باشد، یعنی اگر کسی از مالک وکالت داشته و در متن وکالتنامه درج شده که از نظر نقل و انتقال ملک مورد نظر فاقد اعتبار است، ولی وکیل حق امضا و… از جانب موکل را دارست؛ آیا درصورت نوشتن مبایعه نامه برای ملک مذکور این وکیل فضول شناخته می شود؟ و میابعه نامه فاقد اعتبار است؟

  1. وکیل گفت:

   با سلام
   اگر از این منظر این کیس را در نظر می گیرید …..
   بله معامله فضولی است و معامله فضولی باطل نیست غیر نافذ است

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.