وکالت زوجه در طلاق و تفویض حق طلاق به زوجه

وکالت زن در طلاق ( حق طلاق )

یکی از موضوعات مهم و مورد ابتلا که در فقه اسلامی و حقوق مدنی مورد بحث و بررسی زیادی واقع شده وکالت زوجه در طلاق است.

ممکن است ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر یا به صورت قراردادی مستقل، شوهر به زن وکالت دهد که از طرف او خود را مطلقه سازد . زوجه برای اینکه به آسانی بتواند خود را از قید یک ازدواج نامناسب رهایی بخشد، می تواند از طریق شرط ضمن عقد نکاح چنین اختیاری را برای خود تحصیل کند.

در این صورتوکالت زن، مادام که ازدواج منحل نشده باقی خواهد ماند و از آنجا که عقد وکالت در اینجا تابع عقد لازم (ازدواج) شده موکل، حق عزل وکیل را نخواهد داشت . این راه حل که در حقوق اسلام و ایران به سود زن پذیرفته شده در واقع، اختیار مطلق مرد در امر طلاق را تا حدودی تعدیل می کند.

قانون مدنی از قول مشهور فقهای امامیه پیروی کرده می گوید: ممکن است صیغه طلاق را به توسط وکیل اجرا نمود (ماده1138) مزیت این راه حل آن است که اگر شوهر غایب باشد یا حاضر بوده وعربی نداند و بکار بردن صیغه عربی را در طلاق چنانچه اکثر فقهای امامیه گفته اند، لازم بدانیم یا در این باره از نظر شرعی احتیاط کنیم می توان برای اجرای صیغه طلاق چنانکه معمول است، از وکیل طلاق استفاده کرد.

↵ نقل از اعظم شفائی، کارشناسی ارشد حقوق مالی و اقتصادی، وکیل پایه یک دادگستری و مدیر موسسه حقوقی، یکی از بهترین وکلای خانواده در تهران با بیش از 19 سال تجربه در وکالت پرونده های خانواده و طلاق و مشاوره در انتخاب همسر، عقد قراردادها و امور بانکها و حقوق مالکیت معنوی و دعاوی ملکی و امور حسبی

9 دیدگاه برای «وکالت زوجه در طلاق و تفویض حق طلاق به زوجه»

 1. banaee گفت:

  سلام پرسشی دارم خانمی 1363 اسفند ماه ازدواج کرده در سال 1370 بنا بر رای دادگاه مبنی بر طلاق به دفترخانه ای مراجعه کرده و خود را مطلقه نموده میخواهد بداند طلاقش صحیح بوده یا نه ؟ در لحظه انشای رای شوهر حاضر بوده ، امضای پایین برگه رای طلاق را هم زده ، در رای ایشان کلماتی که قاضی انشا نموده البته پشت سر هم این مطالب نوشته نشده منتخبی است از موارد مهم : اولین جلسه دادگاه ، بعد از رسیدگیها ( ظرف یک روز) آقا به خانم وکالت بلا عزل میدهند برای طلاق .
  وکالتنامه محضری در کار نبوده و نیست .فقط بصورت دستور قاضی ، دفترخانه پس از 2 ماه و اندی به خانم زنگ میزند که چرا نمیایی آقا طلاق داده و رفته . خانم مراجعه میکند دفترخانه از او در دفترچه طلاق و دفتر خودش یادداشتی را یک کلمه یک کلمه دیکته میکند که متن طلاق را خواندم و آگاه شدم به وکالت از طرف شوهرم و امضا میکند .
  امروز با توجه به مسایل جدید پیش آمده ( فوت سراسرابهام شوهر) ( دو فرزند پسر دارند که از سال 70 تا حال با مادر زندگی میکنند و همه مسئولیت دو پسر تا 18 سالگی پسر بزرگ بر عهده مادر بود . مالی و غیر مالی) متوجه میشود همگان در محل زندگی مرد هنوز او را همسر قانونی مرد میدانند پیگیری دفترخانه میکند صاحب دفترخانه فوت شده و قبل از آن به دلیل تخلفات بسیار تعطیل و دفترخانه به دیگری واگذار شده .
  صاحب جدید فقط همان دفتر بزرگ را دارد . و اثری از دفترچه ازدواج و آرای دادگاه نیست هیچ اثری هم از حضور مرد در دفترخاته نیست .
  یعنی دفترخانه دروغ به زن گفته ، مرد نیامده بوده . وکالتنامه ای هم در کار نبوده و نیست با اعتراض به صاحب جدید دفترخانه که از بستگان قبلی است با ادعای (خودت ترتیبشو دادی )مواجه شده .ظاهرا دفترخانه اسناد مردم را از چنگشان بدر میاورده و به دیگران میفروخته.
  در قبال طلاق خلع مبلغ 9000 تومان ایام عده دفترخانه به وی داده و به زبان ادعا کرده شوهرت آورده . اما در دفترچه طلاق نوشته از دفترخانه گرفته .هزینه واقعی آنسال 15000 تومان بوده .
  حالا تکلیف چیست ؟

  1. وکیل طلاق گفت:

   با سلام
   شرعا و قانونا طلاق انجام نشده بهتر است از طریق دادگاه اقدام و ازدواج به حالت واقعی اش تثبیت شود.

   وکیل

 2. Pooria گفت:

  با سلام، اگر مردی به زنی ۱۳۶۰ سکه طلا مهر کند، و حق طلاق و خروج از کشور هم به زوجه بدهد . ایا زوجه می تواند هم طلاق بگیرد و هم مهریه خود را طلب کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام
   اگر حق طلاق بصورت وکالت دادن (بخصوص وکالت رسمی )از سوی زوج به زوجه باشد بایستی متن آن ملاحظه شود تا پاسخ صحیح را از ما در یافت نمائید

  2. با سلام
   متن وکالت بایستی دیده ومطالعه شود که چگونه تنظیم شده

 3. رهگذر گفت:

  لطفا دفتر اسناد رسمي را معرفي كنيد كه در تهران سند حق طلاق را تنظيم كنند.

 4. آیناز گفت:

  با عرض سلام و تشکر از زحمات شما سوالی داشتم در مورد اینکه آیا حق طلاق و یا وکالت طلاق با هم متفاوت هستند ؟من در جایی خواندم که زوج میتواند با مراجعه به دفتر خانه 50 درصد از حق طلاق را به زوجه بدهد و این با وکالت طلاق متفاوت است ولی وقتی به محضر مراجعه کردم گفتند ما فقط یک وکالت نامه برای طلاق داریم لطفا راهنمایی فرمایید

  1. با سلام
   اصطلاح حق طلاق یک اصطلاح عرفی است در اصل از نظر حقوقی وکالت زوج به زوجه در امر طلاق وجاهت دارد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.