قانون معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه

قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات برای مهریه  در تاریخ ‌79/11/26 به تصویب رسید، و عنوان می‌کند که در قانون بودجه‌ سال ‌١٣٨٠ – تبصره‌ی ‌٣٢ بند«هـ»، معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه لحاظ شده است.

در بند «هـ» این قانون آمده است:

 چنانچه زوجه پس از صدور اجراییه، در خصوص وصول مهریه و لازم الاجرا شدن (اعم از اجراییه شدن اسناد رسمی و آرای محاکم و مراجع قضایی) به هر علت از ادامه‌ی عملیات اجرایی منصرف شود، از پرداخت نیم عشر دولتی معاف خواهند بود.

حکم این بند از قانون در سال ‌١٣٨٠ لازم‌الاجرا شده و در پرونده‌های اجرایی سابق که مختومه شده‌اند و نیم عشر دولتی آن‌ها وصول نشده، نیز تسری می‌یابد طبق عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ‌١٣ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ‌١٥ سال شمسی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح منوط است.

قانون معافیت از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه در تاریخ ‌81/4/1 با اصلاحات در عنوان و متن به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.

نقل از اعظم شفائی، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی قوه قضائیه

10 دیدگاه برای «قانون معافیت زنان از پرداخت نیم عشر مالیات بر مهریه»

 1. مینا گفت:

  لطفا در مورد باطل کردن دو درصد مهریه بابت تمبر نوضیخ بدید اگر زنی توانایی باطل کردن نمبر رو نداشت یعنی نمی تونه مهریه رو به احرا بذاره؟؟ با اینکه زن می تونه فقط قسمتی از مهریه رو به اجرا بذاره ؟؟؟ مثلا فقط 50 سکه رو ؟؟؟ لطقا سریعتر پاسخ بدید . در وضعیت بدی هستم .

  1. سلام،
   بلی زن می تواند هرقدر بخواهد مهریه اش را مطالبه کند لازم نیست که حتما تمامی مهریه را مطالبه کند و اگر توانایی پرداخت هزینه دادرسی را ندارد می تواند از دادگاه تقاضای صدور حکم اعسار از هزینه دادرسی نماید.

   اعظم شفائی، وکیل و مشاور حقوقی

 2. سعید گفت:

  سلام
  پدر و مادری بعد از فوت دخترشان مهریه او را به اجرا گذاشته اند. دامادشان محکوم به پرداخت مهریه شده است.حال چه مقدار از این مهریه با مشخصات زیر به هریک از پدر و مادر و داماد و دختر 10 ساله متوفی می رسد؟ و آیا دولت یا دادگستری نیز هزینه ای مثل مالیات برای خود بر میدارد؟
  تاریخ عقد : سال 80 – تاریخ فوت : 87 – تاریخ دادخواست به دادگاه 7/89 – مهریه یکهزار سکه کامل بهار –
  نیاز مبرم به پاسخ فوریتان دارم. با تشکر فراوان

  1. با سلام
   پدر و مادر هریک یک ششم
   بقیه به دختر میرسد
   اگر بر علیه کسی که محکوم به تادیه مهریه شده درخواست خواهان دعوا درخواست اجرائیه کند خوانده دعوا ملزم است یک بیستم مبلغ مهریه را به صندوق دادگستری بابت نیم عشر پرداخت نماید

 3. سعید گفت:

  سلام
  مبلغ مهریه چه مقدار محاسبه می شود؟ یعنی با سکه چه قیمتی؟ با قیمت امسال که 800هزار تومان است یا قیمت آن زمان ؟
  شخصی می گفت یک چهارم نیز به شوهر متوفی می رسد. اگر اینطور باشد از 1000 سکه به پدر . مادر جمعا 330 سکه میرسد.
  از راهنماییتان بسیار ممنونم
  امیدوارم همیشه موفق باشید

  1. با سلام
   البته اگر متوفی فرزند داشته باشد شوهر یک چهارم ارث می برد ولی اگر متوفی فرزند نداشته باشد شوهر یک دوم ارث می برد
   سکه عین معین است و قیمت آن مطابق قیمت روز محاسبه می شود

 4. سعید گفت:

  سلام مجدد
  در ادامه سوال قبلی 1- آیا از مبلغی که به پدر و مادر می رسد، دادگستری حقی برای خود بر می دارد یا تمام آن بدون کم و کاستی به پدرو مادر می رسد؟
  2- لطفا جمله زیر را به زبان ساده تر شرح دهید: ” اگر بر علیه کسی که محکوم به تادیه مهریه شده درخواست خواهان دعوا درخواست اجرائیه کند خوانده دعوا ملزم است یک بیستم مبلغ مهریه را به صندوق دادگستری بابت نیم عشر پرداخت نماید ”
  خیلی ممنون

  1. ۲ اگر بر علیه کسی که محکوم به تادیه مهریه شده ، خواهان دعوا درخواست اجرائیه کند خوانده دعوا ملزم است یک بیستم مبلغ مهریه را به صندوق دادگستری بابت نیم عشر پرداخت نماید

 5. محمد گفت:

  سلام
  زمان اجرای مهریه چقدر است ؟ کسی که محکوم شده است دارای مغازه و زمین است که قبلا توقیف شده است.
  از مرحله مزایده تا گرفتن کل مبلغ?

  1. با سلام بستگی به این دارد که آن دادگاه حجم پرونده هایش چقدر باشد

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.