چگونگی استفاده از ملک مشاعی در صورت عدم دسترسی اغلب شرکاء به ملک مشاعی

سوال : چنانچه به لحاظ نحوه احداث ساختمان و کیفیت استقرار آپارتمان ها امکان استفاده از زیر زمین و سرویس بهداشتی و حیاط مشاعی برای مالکین طبقات فوقانی وجود نداشته باشد، نحوه استفاده از آنها به چه ترتیبی است و آیا ادعای تصرف عدوانی و ممانعت از حق از ناحیه مالک یا مالکین طبقات فوقانی در مورد مشاعاتی که امکان دسترسی به آن را ندارند برای دادگاه قابل استماع است؟
بنا به نظریه مشورتی اداره کل  حقوقی قوه قضائیه ( شماده 6327/7 مورخ 21/9/1386)  که بیان می دارد :
اولاٌ : هرچند حق استفاده برای تمام مالکین طبقات یک ساختمان از قسمتهای مشاعی از جمله حیاط و تراس و بالکن و زیر زمین و غیره همواره وجود دارد ولی این حق زمانی قابلیت اعمال را دارد که امکان دسترسی به قسمتهای مشاعی برای مالکین مذکور مقدور باشد در غیر این صورت استفاده از این حق متعسر می شود .
ثانیاٌ : حق استفاده انحصاری از حیاط مشاعی و تراس و بالکن خصوصیت ویزه ای ندارد علت عدم استفاده مالکین طبقات فوقانی از قسمتهای مشاعی نیز چنین وضعیتی را داشته باشد. نحوه استفاده از آنها به هممین ترتیب خواهد بود .
ثالثاٌ ادعای تصرف عدوانی و ممانعت از حق از ناحیه مالک یا مالکین طبقات فوقانی در مورد حیاط مشاعی که خود امکان دسترسی به آن را ندارد نسبت به مالکی که منحصراٌ دسترسی به حیاط مذکور را دارد مصداق نخواهد داشت، زیرا عدم استفاده مالک یا مالکین مذکور از حیاط مشاعی مستند به فعل مالک طبقه اول نیست بلکه این امر به لحاظ نحوه احداث ساختمان و کیفیت استقرار آپارتمانها است که موارد مشابه فراوان دارد و مالک طبقه اول نقشی در جلو گیری از استفاده مالکین دیگرازحیاط مشاعی ندارد تا مرتکب جرمی شده باشد در چنین وضعیتی تصور وقوع عمل مجرمانه معنی ندارد .

 

4 دیدگاه برای «چگونگی استفاده از ملک مشاعی در صورت عدم دسترسی اغلب شرکاء به ملک مشاعی»

  1. هومان خسروی گفت:

    با سلام
    سال ۷۲ آپارتمانی را به مساحت مفید ۶۳ متر در طبقه هکف -۶۰ خریداری کرده و حیاط در قولنامه دستی در اختیار بنده ذکر شد مضافا بر اینکه مالک توسط دیواری پارکینگ و حیاطرا جدانموده و پس از سالها آپارتمانهای فوقانی به همین شکل خرید و فروش شده اند اما در سند رسمی حیاط اختصاصی ذکر نشده آیا حیاط مختص طبقه همکف محسوب میگردد و میتوان درخواست صدور سند داد یا خیر؟
    لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم

    1. admin گفت:

      سلام وقتتون به خیر پیشنهاد میشود یک جلسه حضوری به دفتر مراجعه کنید برای تعیین وقت قبلی با شماره زیر از ساعت 11 صبح الی 7 بعد از ظهر تماس بگیرید02122740555
      با آرزوی توفیق شفایی

  2. داوود گفت:

    با سلام . ٱیا برای استفاده از حیاط مشاع ٱپارتمان بعنوان پارکینگ برای ساکنینی که پارکینگ ندارند نیاز به اجازه همه مالکین هست یا اینکه با رضایت اکثریت میتوان انجام داد؟ البته پارک خودرو در حیاط مزاحمت و مانعی برای ساکنین ایجاد نمیکند.

    1. admin گفت:

      شماره های تماس با دفتر موسسه حقوقی اعظم شفائی:

      +21.22715068

      0912-1997102

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *