چگونگی کار وکیل بعد از استعفا از خدمت قضائی

در صورتی که وکیل دادگستری به لحاظ اشتغال به خدمت قضائی پروانه خود را به کانون وکلای دادگستری تحویل دهد و بعدا از خدمت قضائی استعفاء نماید و استعفای او مورد قبول دادگستری واقع شود آیا بدون پروانه مجدد حق وکالت و دخالت در پرونده ها را به عنوان وکیل دادگستری دارد  یا خیر ؟

با توجه به ماده55 قانون وکالت که میگوید  🙁 وکلای معلق و اشخاص ممنوع الوکاله و به طورکلی هر شخصی که دارای پروانه وکالت نباشد از هر گونه تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع است.) و متخلف از یک ماه تا شش ماه حبس تادیبی محکوم می شود همچنین وفق ماده 10 قانون استقلال کانون وکلا که تصریح دارد به اینکه به قضات و مستخدمین دولتی وبلدی و مملکتی و بنگاه هایی که  تمام و یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت اجازه وکالت داده نمی شود به استثنای استادان دانشکده

همچنین مطابق بند1 ماده 82 آیین نامه قانون استقلال وکلا که مشعر است : هر گاه وکیلی در حین دریافت پروانه وکالت واجد شرایط بوده و بعد فاقد یکی از شرایط شود باید ظرف مدت ده روز از تاریخ فاقد شدن شرایط، کانون را کتباٌ مطلع نموده و پروانه خود را تسلیم نماید و الا به مجازات درجه 6 ( محرومیت دائم از شغل وکالت ) محکوم خواهد شد .

و حتی در ماده 6 قانون تشکیلات صندوق تعاون وکلا و… مصوب تیرماه 1250 که صریحاٌ می گوید : هیچ وکیلی قبل از تمدید مدت اعتبار پروانه خود حق وکالت ندارد.

هر گاه وکیل دادگستری شغل دولتی یا قضائی اختیار نماید چون فاقد یکی از شرایط وکالت می شود باید  ظرف مدت ده روز از تاریخ فاقد شدن شرایط ، کانون را کتباٌ مطلع نموده و پروانه خود را تسلیم نماید درغیراینصورت به مجازات درجه 6 ( محرومیت دائم از شغل وکالت) محکوم خواهد شد .لازم بذکر است چون پس از تسلیم پروانه فاقد پروانه معتبر می شود لذا مادام که مجددا، پروانه وکالت دریافت نکرده است برابر نص و مستنبط از ماده 55 قانون وکالت وماده 6 قانون تشکیل صندوق تعاون وکلا حق دخالت وکالت ندارد و از مداخله در امر وکالت ممنوع است . .